11 Mart 2010 Perşembe

LCB Mutfağı


Le Cordon Bleu - Lö Kordon Blö (LCB) 1895 yılında Paris'te kurulan bir mutfak akademisi. Alanında dünyada bir numara. Bu başarının nedeni ise fransızların mutfaklarına bir sanat olarak yaklaşmaları ve özünü korumakla birlikte dünyada bu alandaki tüm güncel gelişmeleri takip etmeleri. Bugün 5 kıtada 29 okulla bu konuda hizmet sunuyorlar. Şefleri alanlarında son derece başarılı ancak muhafazakarlar. Kullanılan alet ve edevatlar, okulun yerleşim düzeni aslında şaşılacak derecede basit neredeyse ilkel, ama bir o kadar da etkin. Öğrenciler sıkı disiplin altında şeflerin baskısını her an üzerlerinde hissederek ter döküyorlar. Hem de ne ter, çünkü mutfakta robot kullanılmıyor. Bu demek oluyor ki, yumurta akları tel çırpıcıyla dakikalarca çırpılarak form alıyor, bu işlem yaklaşık 15 dakika sürüyor; mikrodalga olmadığından çikolata bir tencere bir soğuk su benmarisine alınarak kıvamına getiriliyor. Her şey en ince ayrıtısına kadar öğretiliyor. Mutfak kuralları en sıkı kurallar. Elinizde sıcak bir tepsi ile arkadaşlarınızın arasına girerken avazınız çıktığı kadar yüksek bir sesle ''ŞOOOOO!!!'' diye bağırmanız isteniyor. Yani SICAAAKK!!
Yok önünüzdeki insan elindeki işle çok meşgul ve sizi duymuyor ama önünüzde engel teşkil ediyorsa sırtınızla veya ayağınızla iterek onu tehlikeden korumak zorundasınız.
Bir diğer önemli konu: hijyen. Saçınızda ağ olmadan, kollarınızı sıvamadan, önlüğünüzü düzgünce bağlamadan, uzun ve ojeli tırnakla bu mutfağa girmeniz olanaksızdır. Aksi takdirde tüm sınıfın önünde şef tarafından aşağılanmanız içten bile değildir. Ki bu hiç de hoş bir durum değildir.
Şeflerin çoğu ingilizce bilmez. Tüm sunumlar boyunca bir tercüman vardır sınıfta. Fransızca kaçırdığım bir bilgiyi, çeviri sırasında ingilizce anlamak benim için hayli iyi olmuştu.


Ve dostluklar. Kordon Blö'de onca yorgun çalışma saatinden sonra,okul çıkışı ''haydi birer kadeh bişeyler içelim'' diyebilecek kadar dingin isek, en yakın bistroda buluşup bir iki saat günün kritiğini, dedikodularını yapıp evlere dağılmak çok büyük keyif. Kafadengi arkadaşlar da bu buluşmada yakınlaşır.
Sınıfta ben yaşlarda girişimci ruhlu amerikalı ve singapurlu arkadaşların varlığı bana ayrı bir güç verdi. Aynı hayale sahip başka yetişkinlerinde olması güzeldi.

Hiç yorum yok: