28 Mayıs 2012 Pazartesi

Madeleines


okunuşu:madlen
Gecenin bir vakti canınız fena halde tatlı yemek istedi, evde de bu türden hiç birşey yok. Tüm yapım aşamaları, pişmesi dahil, elinizin çabukluğuna da bağlı olarak ortalama 25 dakikada bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizlere bu tür tatlı krizleri ve aynı zamanda misafirleriniz için de son derece hızlı ama bir o kadar da lezzetli bir önerim var bu sayıda; Madlen.

İlk ısırışta Türk pastanelerinin beylik kurabiyelerinden mekikle benzerlik gösteren, ama kullanılan malzeme anlamında farklılıklar gösteren bu atıştırmalık lezzet; bugüne kadar pek çok uluslararası arenada Fransa’yı temsil etmiş geleneksel bir kek türüdür. 
Tarihçesi pek de net olmayan madlen; ilk olarak Fransa’nın kuzeydoğusundaki Lorraine bölgesinin bir şehri olan Commercy kasabasında üretilmiştir. Kesin olmayan kayıtlara göre, madlen, 1661 yılında adını aldığı şef Madeleine Paulmier tarafından dönemin Kardinali Paul de Gondi’nin yakın arkadaşı Longueville düşesi için hazırlanmış ve çok büyük sükse yapmış ve bu kurabiyeler zaman içinde ‘‘Commercy Madlen’i’’ adıyla anılmıştır. 
İkinci Dünya savaşının hemen öncesinde, yolu Commercy’den geçen demiryolu yolcuları madlenleri garda küçük hasır sepetler içinde hazırlanmış şekilde bağıra çağıra satmaya çalışan kadınlardan satın alırlarmış. Kadınlardan kalabalık garın ortasında azıcık bir zamanda çok satış yapması beklenirmiş ki bu da onlar için oldukça yorucu bir işmiş.
Fransa dışında Madlen’i tüm dünyaya tanıtmada aracılık yapan diğer bir isim ise ünlü yazar Marcel Proust’tur. Yazar Kayıp Zamanın İzinde adlı romanının birinci cildinde, çaya batırarak yediği madleni çocukluğuna ait bir anı olarak anlattığı bölüm madlenin ününe ün katmıştır.
Madlen’in orjinal formu istiridye şeklinde olsa da herhangi bir kalıpla da yapılması mümkündür. Eğer ille de orjinali olsun isterseniz silikon olanını piyasada bulabilirsiniz ama asıl metal olanı makbuldür. Pişirirken en iyi sonuç için kalıpları mutlaka iyice unlayıp yağlamak gerekmektedir. Gerekli malzemeler:
Yaklaşık 20 adet Madlen için;
200 gram tereyağı
30 gram bal
60 ml süt
3 yumurta
130 gram şeker
150 gram un
10 gram kabartma tozu
Yarım çubuk vanilya

Yapılışı:
Bir tencereye tereyağı, bal ve süt konur. Kısık ateşte tereyağı eritilir. Kaynatmadan kenara alınır.
Fırın 200 derece turbo ayarına ayarlanır.
Kullanmak istediğiniz kalıp iyice yağlanır ve unlanır ve buzdolabında soğumaya bırakılır.
Ayrı bir kapta şeker, yumurtalar, vanilya çubuğundan kazınan vanilya tanecikleri güzelce karıştırılır. Yumurtaları ayrıca çırpmak gerekmez. Üzerine un ve kabartma tozu eklenerek nazikçe harmanlanır. Ilımış tereyağlı karışım da bir kaç seferde eklenir, homojen bir kıvama gelene dek iyice karıştırılır. 
Kalıp buzdolabından alınır. Kabaracağı hesap edilerek bir kaşık yardımıyla kalıplarınızın dörtte üçüne karışımdan paylaştırılır. Fırın ısısı 160’a düşürülür ve sürekli gözetim altında 8 dakika kadar pişirilir, sonrasında ısı 150 derceye düşürülür ve 5 dakika daha fırınlanır. 
Fırından çıkarıldıktan sonra ızgara üzerinde soğumaya bırakılır. Tek tarafına bol pudra şekeri serpilerek servis edilir. 

Bu yumuşak ve ıslak kurabiyeleri günün her saatinde keyifle yiyebilirsiniz, yanında da bir fincan çayı şiddetle öneririm. Afiyet olsun.
Lezzet dolu günler hepinize. 

Hiç yorum yok: