9 Nisan 2014 Çarşamba

Linzer Torte

Bahar geldi hoş geldi, beraberinde en azından umut getirdi. İrmik hanım'ın hiç yazası gelmedi son dönemde, ama yine de hayat devam etmekteydi. 
Hem de yepyeni umutlar heyecanlarla. Sizlerin orda olduğunu bilmek güzel. Beni beklediğinizi, tariflerimin yolunu gözlediğinizin hayali güzel. 
Bakın geçenlerde instagramda gördüğüm ve hayran kaldığım estetik harikası buzları evde kendim denedim. Çok romantikler değil mi? Nane yapraklarını veya bulabildiğiniz minik çiçekleri buz kalıbına koyun ve suyla doldurun. Tüm güzellikleri dondurun. Bir süreliğine de olsa…
Ben başka bir güzellik yaptım bugün, bu güzel tatlıyı eski bir dostumla paylaştım. Hani şu sigarasından rica etmeden yakabildiğiniz, tarihinizi bilen, içinizi rahatça dökebildiğiniz türden dostluklardan...Linzer Torte'yi anlatayım biraz size. 
Tarihte bilinen en eski tatlıdır kendisi. Tevellütü 1653'lere dayanan bu tatlı en çok yeniyıl zamanında Avusturya, İsviçre, Macaristan ve Almanya'da yapılır. İçi orjinalde frenk üzümü reçeli veya erik püresi ile doldurulur ama ince bir kat kayısı veya frambuaz reçeli ile de yapılır. Mayhoş sevenler frambuaz tatlı tatlı sevenler kayısı ile denesin bu tarifi.

Gerekli malzemeler şöyle:
70 gram yumuşak tereyağı
1 limon
175 gram un
75 gram badem unu
50 gram pudra şekeri
1 yumurta
1 çay kaşığı tepeleme tarçın
1 tutam tuz
Tüm bu malzemeler tart hamuru için.

İç malzeme olarak kaliteli bir frambuaz reçeli yaklaşık 125 gram
Bir limonun kabukları incecik soyulur ve suda yaklaşık 10 dakika haşlanır. Limonlar bu şekilde ağartılmış ve acısı alınmış olur. Çıkan suyun sarısına aşık oldum ben ki sarıdan pek haz etmem...
Tüm kuru malzemeler yağ ile iyice harmanlanır, limon kabukları süzülür, incecik doğranır ve ilave edilir, en son yumurta eklenir ve hamur haline getirilir.Hamur streç filme sarılır ve en az 2 saat buzdolabında dinlendirilir.


Unlu tezgahta açılan hamur, hafifçe yağlanan tart kalıbına yayılır. Fırın 200 dereceye ayarlanır.


Hamurun içi reçelle doldurulur.
Klasik olarak bu turtanın üzeri şerit kesilmiş hamur ile kaplanır.
Ama biz ne yapıyoruz, daha moden olsun diyoruz ve dilediğiniz bir kurabiye kalıbıyla keseceğiniz kalan hamuru reçelin üzerine istediğiniz şekilde diziyoruz. 
200 derecede 30 dakika pişiriyoruz.