3 Kasım 2010 Çarşamba

Creme Brulee

Soğuk veya ılık olarak servis edebileceğiniz şık bir ziyafet tatlısı arıyorsanız, işte karşınızda Creme Brulee...Genelde vanilya aromalı yapılan bu tatlıyı dilerseniz limon-portakal kabuğu veya çikolata, kahve aromasıyla hazırlayabilir ya da üzerinde meyve ile takdim edebilirsiniz.

Creme Brulee (okunuşu=krem bürüle, anlamı=
yanık krema)

6 kişi için

Kreması:
500 ml. krema
1 çubuk vanilya
4 yumurtanın sarısı
75 gr. pudra şekeri

Dekoru için: yaklaşık 5 çorba kaşığı esmer şeker
Pişirme derecesi: 140 derece
Pişirme süresi: 45 dak.

Yapılışı:
Fırını 140 dereceye ayarlayın.
Yumurta ve şekerini çırpma teliyle beyazlaşıncaya kadar çırpın. Vanilya çubuğunu ikiye bölün, tanelerini bıçağın sırtıyla sıyararak ayırın ve karışıma ekleyin. Çubuk vanilyanız yoksa 2 tatlı kaşığı kadar vanilya ekstreside ekleyebilirsiniz.
Kremayı ve pudra şekerini ilave edin. Hepsini bir kasede karıştırın.
Frın tepsisine düzeceğiniz 6 adet porselen kaseye eşit olarak veya orta boy bir fırın kabına karışımı dökün ve fırına verin. Burada önemli olan kremi mümkün olduğunca ince dökmektir. Bir parmak kalınlığında demek doğru olacaktır. Belki birbuçuk ama asla iki değil.

Fırın tepsisini salladığınızda jölemsi kıvamdaysa creme bruleemiz hazır demektir. Yani kıvamı ne çok sıvı ne de çok katılaşmış olmalıdır. Tatlımızı fırından alalım ve oda sıcaklığında ılımasını bekleyelim ve sonrasında en az 2 saat buzdolabında bekletelim. Dolaptan aldığımızda üzerini cömertçe esmer şekerle kaplayalım ve bir pürmüz yardımıyla şekeri yakalım.
Benim pürmüzüm sevgili Bilgeannemin hediyesi. Siz de bir pürmüzüm olsun diyorsanız aşağıdaki linkten satın alabilirsiniz.
http://www.bakeshop.com.tr/Purmuz-Karamello-Brulor,PR-324.html

Bu tarife tadını veren vanilya, orkide ailesinin bir üyesidir ve birçok tropikal ülkede yetiştirilir.
Anavatanı, Meksika, Madagaskar ve Antillerdir. Vanilya ekiminden sonra ilk ürünü yaklaşık 3 yıl sonra verir.Vanilyanın yetiştirilmesi, polenizasyonu (polenleme işlemi) ve ekimi hiç bir makine, kimyasal gübre veya tarım ilacı kullanmadan tamamen elle yapılır. Vanilya yetiştiricileri- ki genelde kadın ve çocuklardır- eğer yeteri kadar hızlı çalışırlarsa günde yaklaşık 1000 ile 2000 arası vanilya'yı polenleyebilirler. En fazla işçilik gerektiren zirai üründür. Aynı zamanda Dünya'da Safran'dan sonra en pahalı
ikinci baharattır. (kaynakça:wikipedia)

Farklı bir tatlı seçeneği daha. Creme brulee içi yumuşacık krema, dışı nazikçe kıtır ve karamel tadında enfes bir tatlı, deneyin seveceksiniz.

Kaşığı ilk daldırdığınızda tabağınızı kulağınıza yaklaştırın. Romantik bir çıtırtı duyacaksanız.


Afiyet olsun...

Hiç yorum yok: